Kamery samochodowe, rejestratory jazdy. Filmy, testy, opisy, nowości.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich - Pani prof. Teresy Lipowicz , przepisy o fotoradarach są niezgodne z konstytucją. 

  • 26 lut , 2013
  • redakcja
  • Komentarzy:
  • Wyświetleń: 2350

Przepis mówiący o gromadzeniu danych i obrazów z fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego jest niezgodny z konstytucją – twierdzi Teresa Lipowicz. W tej sprawie przesłała ona pismo do ministra transportu Sławomira Nowaka.

Ustawa w obecnym kształcie została znowelizowana w lipcu 2011 roku. Według niej, dodatkowe rozporządzenie określające sposób i tryb gromadzenia i przechowywania danych zapisanych przez fotoradary, powinien wydać minister transportu, a jak się okazuje, nie zrobił tego do tej pory. – Oznacza to, że brak jest w tym zakresie przepisów określających tryb, sposób oraz warunki techniczne gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i usuwania utrwalonych danych i obrazów – argumentuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Na dodatek Pani Rzecznik zwraca uwagę, że chociaż ustawa prawo o ruchu drogowym wymaga w tej sprawie rozporządzenia, to konstytucja przewiduje, że zasady i tryb gromadzenia i udostępniania informacji określa ustawa, a nie rozporządzenie, co oznacza, że ten punkt ustawy o ruchu drogowym jest niezgodny z konstytucją.